فصل سوم

نقش نهادهای واسطه در ارتباط با دولت (بررسی موردی)

میهمان این اپیزود از پادکست پی آر پروز امیرحسین صدقی، مدیر روابط عمومی اتحادیه کسب و کارهای مجازی ایران است. در این قسمت نقش اتحادیه کسب و کارهای مجازی را در کمک به کسب و کارهای آنلاین کشور و ارتباط با حاکمیت بررسی کردیم.

سطوح چندگانه ارتباط با نهادهای دولتی

ارتباط با نهادهای دولتی و حاکمیتی (GR) در سطوح محلی، ملی و بین المللی رخ می دهد. در این اپیزود سجاد موسوی و مسعود مقصودی ضمن ارائه مثال هایی از ارتباط با نهادهای دولتی در این سطوح به این مسئله می پردازند که آیا شرکت های ایرانی توان و مهارت ورود به سطح سوم ارتباط با نهادهای حاکمیتی در سطح بین المللی را دارند یا خیر؟

لابی گری و اصول پایه

رعایت اصول ساده و پایه ای می تواند به انجام لابی گری سازمان و شرکت ها با نهادهای دولتی و سیاسی کمک کند. سجاد موسوی و مسعود مقصودی در ادامه اپیزود چهارم پادکست پی آر پروز این اصول را بر می شمرند. از جمله این اصول می توان به پذیرش لابی گری به عنوان یک فعالیت مشروع، معرفی رسمی و مطلوب لابی گران در سازمان ها، رعایت اخلاق و اصول حرفه ای مذاکره در تمامی سطوح لابی گری و ... اشاره کرد.

لابی‌گری؛ باید یا نباید؟

در این اپیزود اهمیت لابی‌گری در سازمان‌ها و در تیم‌های روابط عمومی را مطرح کردیم و چند مثال از فضای لابی‌گری در ایران آوردیم. نکته خیلی مهمی که در فضای لابی‌گری در ایران وجود دارد اینست که لابی‌گری برچسب‌های بسیار منفی دارد، در صورتیکه می‌تواند اینگونه نباشد.

عوامل تاثیرگذار بر رابطه شرکت ها و حاکمیت (ایپزود دوم از فصل GR)

در این اپیزود راجع به تجربه ای که شرکت های مواد غذایی و فروشگاه های زنجیره ای در دوره کرونا با دولت داشتند و همچنین اتفاقاتی که در حوزه سرویس های اینترنتی صوت و تصویر فراگیر در سالهای گذشته در ارتباط با حاکمیت رخ داد گفتگو شده است.
Scroll to top